Pravda News

Keď šéf Kremľa priletí dnes na návštevu do Viedne, môže sa tešiť na stretnutia s politikmi, ktorí sa snažia o zbližovanie s Ruskom. Vladimirovi Putinovi dal v predstihu slovný darček rakúsky vicekancelár Heinz-Christian Strache, ktorý spochybnil tvrdý postoj EÚ voči Moskve.

Nečudo, že sa tak vyjadril, pretože Intesa Sanpaolo má záujem o ďalšiu expanziu v Rusku, pričom vlani tam urobila veľký biznis. “Banka bola poradcom pri predaji akcií energetického gigantu Rosnefť za 10,5 miliardy eur a kupcom poskytla úver v objeme 5,2 miliardy eur,“ podotkla agentúra Reuters.

Podobné vyhlásenia, či už od politikov alebo biznismenov, pomáhajú Rusku masírovať mienku v únii, že sa v jej členských krajinách prehlbujú spory vzhľadom na sankcie. Platí aj po výrokoch Stracheho, keď server Ekonomika Segodňa oslovil analytika Stanislava Byšoka: “Mentálne nastavenie v Európe už nie je voči Rusku také ako pred dvoma či tromi rokmi. V prvom rade sa umocňuje čoraz väčšia únava od problému, ktorým je Ukrajina. V únii sa posilňuje dojem, že takzvané spojenectvom s Kyjevom jej nič dobré nemôže priniesť, a Rusko, nehľadiac na udalosti posledných rokov, pevne stojí na nohách a je veľkou svetovou mocnosťou, s ktorou je lepšie pestovať dobré vzťahy.“

Sebastian Kurz si podáva ruku s Vladimirom Putinom v Kremli na snímke z februára tohto roka. Rakúsky kancelár a ruský prezident si dnes zopakujú stretnutie, uskutoční sa vo Viedni. Alpská republika prevezme 1. júla rotujúce predsedníctvo v Rade EÚ; Moskva sa vytrvalo usiluje o zrušenie protiruských sankcií.

Berlín a Paríž nerobia ústupky zadarmo

Pokiaľ ide o kľúčových hráčov EÚ, ktorými sú Francúzsko a Nemecko, Moskva sa nemôže spoliehať, že lídri v Paríži a Berlíne urobia zadarmo ústupky. Potvrdzuje to prezident Emmanuel Macron aj kancelárka Angela Merkelová, ktorí dôrazne žiadajú plnenia dohôd z Minska. Na druhej strane aj v týchto štátoch sú hlasy spojené s biznisom, ktoré cítia peniaze, a preto zmýšľajú opačne. “Nie som si istý, či sankcie dosahujú alebo slúžia zámeru. Myslím si, že potrebujeme spolu hovoriť a riešiť problémy, ale sankcie sťažujú veci pre všetkých,“ povedal pre televíziu CNBC francúzsky veľkopodnikateľ Jean-Pascal Tricoire, ktorý šéfuje spoločnosti Schneider Electric, ktorá má ročne tržby okolo 25 miliárd eur.

V Nemecku, kde je podľa nedávneho prieskumu nadpolovičná väčšina obyvateľov proti zachovaniu sankcií, je nielen veľa silných obchodníkov a investorov, ktorí uprednostňujú vidinu zisku pred riešením situácie na Ukrajine. Potvrdil to Markus Jerger, ktorý je predsedom Nemeckého združenia malých a stredných podnikateľov: “Naša asociácia vystupuje za zrušenie sankcií, prekáža to rozvoju hospodárstva oboch krajín.“

Putinovi sa tak v Európe rozrastá klub odporcov protiruských sankcií. O ich pokračovaní budú lídri členských štátov EÚ rozhodovať v lete tohto roka.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

https://spravy.pravda.sk/svet/clanok/472118-putinovi-sa-rozrasta-v-europe-klub-odporcov-sankcii/